Príroda a tradície v pochovaní

06.03.2024

Spisovateľka Božena Nemcová – autorka Babičky, spomína v knihe na krásne roky. A spomína, samozrejme, na svoju babičku, obetavú, múdru ženu, ktorá si váži všetko živé, nedá dopustiť na minulosť, no považuje ju za niečo dávno zabudnuté. Babička má dobrosrdečnú a priamu povahu, dodržuje najrôznejšie zvyky a domáci poriadok. Má rada svoj kraj, dobrých ľudí, učí ich vážiť si samých seba, svojich blízkych, prírodu, tradície a obyčaje. Je to skutočne silná žena, dokáže si udržať duševnú rovnováhu i vtedy, keď ju iní strácajú. Je v nej dokonalá harmónia, preto k nej utekajú všetci tí, ktorí veria, že babička pomôže.


V poslednej dobe sa na nás valí  z každej strany prírodné pochovávanie. Občas až škrupulózne striktne dané. Verím, že aj v tejto oblasti sa dá nájsť zlatá stredná cesta. Taká, ktorá si stráži tradície, a aj úctu k prírode. Každý si môže nájsť to svoje, čo mu pasuje a spraviť si tak, či v živote, alebo pri smrti niečo nezabudnuteľné i v ohľade k prírode, obyčaju a tradícii. Všetko je v poriadku, ak si udržíme zdravý rozum. 


U nás vždy máte možnosť pri príprave poslednej rozlúčky zakomponovať osobné veci zosnulého a nielen tie, ktoré sa vkladajú do rakvy. Radi použijeme obľúbené piesne, slová, citácie, texty kníh. Radi Vám tiež pripravíme kytice obľúbených kvetov, alebo vytvoríme krásne aranžmány z kvetov, ktoré priamo pestovali Vaši drahí zosnulí. Stačí sa informovať a urobíme všetko preto, aby sme to zladili do formy akceptovanej s ohľadom nielen k prírode, ale aj tradícii. Nezabúdajme na zdravý rozum no majme v úcte prírodu ako aj spomienku.  A vlastne na druhú stranu si nevezme nič. Zoberieme si len naše srdce a to čo je v ňom ukryté. 

Vaša Hrobárka

V jej svete je všetko vyrovnané, zladené, takže ani skutočná búrka nie je schopná zničiť harmóniu tohto ľudského putovania. Môžeme otvoriť ktorúkoľvek stranu babičky, všade nájdeme akýsi hlbší zmysel života.
Ani jej smrť nie je bolestná. Umiera tak prirodzene, ako krásne a prirodzene žila.,,

      Šťastná to žena,, 

Týmito slovami končí celá kniha Babičky autorky
Boženy Nemcovej.