Kvetina, srdce poslednej rozlúčky

10.06.2019

Čo vyjadrujem výberom kvetiny pre poslednú rozlúčku?

Často krát sme vo svojom smútku a účasti na sústrasti najbližším pozostalým bez slov. A v takýchto chvíľach sa snažíme svoju spolusústrasť nahradiť kvetom. Tým kvetom s ktorým sa chceme navždy rozlúčiť a možno i tak niečo odkázať. Možno i to čo sme nevládali, nestihli... Aj napriek tomu, čo Vám tento článok prinesie, treba sa vždy hlavne pridržať toho čo mal zosnulý/lá najradšej. Ak nevieme až vtedy si môžeme nechať poradiť.

Karafiáty

V jednoduchosti je krása. Tento kvet často krát odmietaný, je určite vyjadrením hlbokej vďačnosti za všetko prežité.

Za zakladateľku Dňa matiek je považovaná metodistka Anna Maria Jarvis, ktorá pri príležitosti druhého výročia smrti svojej mamy zorganizovala 12.mája 1907 stretnutie matiek v miestnom kostole jej cirkevného spoločenstva. Pri tejto príležitosti rozdala 500 karafiátov bielej farby. Tento kvet si vybrala, pretože pre ňu predstavoval prednosti materstva. Biela tiež ako čistota, vernosť, láska. I takto si chcela uctiť svoju matku a za iste sama nečakala, že 2 májovú nedeľu sa i vďaka nej bude sláviť sviatok matiek po celom svete. 

I tých, ktoré sú už v Nebi......

A ja tlieskam a vypisujem petíciu za navrátenie karafiátu pri posledných rozlúčkach. Možno i červeného, ktorý zas predstavuje hlbokú lásku, či fialový,

 ktorý symbolizuje prejav spontánneho smútku.

Ruže

Afrodita, grécka bohyňa lásky, bola zobrazená vo vlasoch s ružami, čo je čiastočne spôsob, akým kvetina symbolizovala hlbokú a trvalú lásku. Predstavuje symbol lásky a nič ňou nepokazíte. Odporúča sa k výberu hlavne blízkym pozostalým. Je krásna a majestátna i v prípade lúčenia.

Orchidea

Exotický a zmyselný kvet, ktorým vyjadríte jedinečnosť. Naznačuje vyjadrenie úcty. Je však aj Silne aromatická a neodporúča sa do malých priestorov Domov smútku. Napriek tomu je veľmi obľúbenou, a keď sa pre ňu rozhodneme, nič ňou nepokazíme taktiež. Je i symbolom Božej krásy. Najmä biele ľalie predstavujú dušu, ktorá bola obnovená k nevine po smrti. A tiež je super, pretože disponuje schopnosťou vydržať najdlhšie a len tak skoro neodkvitne. Pokojná ľalia je najobľúbenejšia pohrebná rastlina, pretože je známa svojou schopnosťou žiť dlhšiu dobu.

Chryzantéma 

Jesenná kráľovná kvetín vraj vládne spánku mŕtvych. Listopadky, ako im hovorievali naše babičky, sa tak na dlho stali iba dušičkovými kvetmi. Pretože vydržia i prízemné mrazy sú často krát hlavne pred zimou vysoko odporúčané. Už v dnešnej dobe sa dajú zabezpečiť rôzne tvary, druhy a tak byť nádhernými.

 Ako každý kvet darovaný z lásky aj napriek bôľu a žiaľu. 

Na farbe kvetín tiež tak trošku záleží.

Biela - nevinnosť, čistota, úprimnosť, svetlo

Čierna - smútok, múdrosť

Červená - láska, vrúcnosť, sila, utrpenie

Fialová - smútok, požehnanie, vernosť, vážnosť,

( Pri omšiach za zomrelých a pri pohreboch najviac v   rámci Rímsko - katolíckej cirkvi. )

Zelená - nádej, znovuzrodenie

Zlatá - Farba dôstojnosti

Žltá - priateľstvo

Vaša Sára.